FB TW GG PIN NWS
BioRank 3404

Francis Ford Coppola

Doğum tarihi : 07.Nisan.1939
Francis Ford Coppola kaç yaşında : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : Yönetmen
Francis Ford Coppola doğum yeri : Michigan, ABD

Francis Ford Coppola Biyografisi

Francis Ford Coppola, 1939 doğumlu, 5 Oscarlı Amerikalı film yönetmeni, yapımcısı ve senaryo yazarı. En çok “Godfather” üçlemesi ve “Apocalypse Now” adlı filmleriyle tanınır.


Francis Ford Coppola, 7 Nisan 1939 yılında; İtalyan göçmeni ailenin ortanca çocuğu olarak Michigan’da dünyaya geldi. Erken yaşta geçirdiği çocuk felci hastalığı nedeniyle, dışarı çıkmak yerine çocukluğunu, evde kendi hazırladığı kuklalarla gösteriler hazırlayarak geçirdi. 10 yaşındayken, babasının 8mm’lik kamerasıyla filmler çekmeye başladı. University of California ‘da sinema okumadan önce, Hofstra University’de tiyatro eğitimi aldı. Sayısız kısa film çekti. California Üniversitesi Film Departmanındayken, sonradan en ünlü yapıtlarından “Apocalypse Now” adlı filminde müziklerini kullanacağı, Jim Morrison ile tanıştı. 1960lı yılların başında, Roger Corman ile düşük bütçeli filmler çekerek ve senaryolar yazarak, profesyonel sinema kariyerine başladı. Dikkate değer ilk sinema filmi, Corman için yaptığı “Dementia 13” idi.

Yaptığı filmler arasında kendisine en çok ünü getiren, “The Godfather” serisi oldu. Ailesinden bir kaç ismin Coppola, büyük bir başarıya imza attı ve sinemadaki kariyerini sağlamlaştırmış oldu. “Godfather II”nin ardından çektiği “Apocalypse Now” adlı filmi de büyük ilgi gören yönetmen bu filmin ardından : “ Ormandaydık, kalabalıktık, oldukça fazla paraya ve malzemeye ulaşabiliyorduk ve yavaş yavaş, çıldırdık.” şeklinde yaptığı açıklamayla, çekimler esnasında yaşadıkları psikolojik sıkıntıyı anlattı.

Francis Coppola’nın ünlü bir besteci ve müzisyen olan babası, oğluna bir çok film müziği yaptı. Coppola’nın 1986 yılında bir sürat motoru kazasında hayatını kaybeden büyük oğlu Gian-Carlo Coppola da yaşamını yitirmeden önce sinema kariyerinin ilk basamaklarındaydı. Ünlü yönetmenin diğer oğlu Roman Coppola da film yapımcısı ve klip yönetmeni olarak babasının izini sürdürmekte.

Kaynak:Biyografi.info

Francis Ford Coppola filmleri

Tüm Francis Ford Coppola filmleri

Francis Ford Coppola için yapılan aramalar

Francis Ford Coppola, Francis Ford Coppola biyografi, Francis Ford Coppola hayatı, Francis Ford Coppola özgeçmişi, Francis Ford Coppola hakkında, Francis Ford Coppola doğum yeri, Francis Ford Coppola fotoğraf, Francis Ford Coppola video, Francis Ford Coppola resim, Francis Ford Coppola kimdir?, Francis Ford Coppola kaç yaşında?, Francis Ford Coppola nereli, Francis Ford Coppola memleketi