FB TW GG PIN NWS
BioRank 2872

Gülnur Aybet

Doğum tarihi : 20.Kasım.1964
Gülnur Aybet kaç yaşında : 53
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Akademisyen
Gülnur Aybet doğum yeri :

Gülnur Aybet Biyografisi

Gülnur Aybet, 2017 yılının Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı olarak atandı.

Gülnur Aybet, 20 Kasım 1964 tarihinde doğmuştur. Lisans eğitimini Ekonomi ve Kamu Yönetimi üzerine Londra Üniversitesinde 1986 yılında tamamladı. 1993 yılında Kings College University of London’da yüksek lisansını savaş bilimleri dalında yaptı. Ardından 1997 yılında Nottingham Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında doktorasını bitirdi.

Southampton Üniversitesinde Uluslararası İlişkns, Londra King's College'da Savaş Bilimleri alanında ikinci bir yüksek lisans yaptı. Sonrasında Nottingham Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında doktorasını tamamladı.

Gülnur Aybet, British Akademi, NATO ve TUBİTAK tarafından yürütülen birçok projenin yöneticiliğini de yaptı.

NATO ve AB kapsamında transatlantik ilişkiler konusunda uzmanlaşmıştır. Ayrıca Türk dış politikası ve Balkanlarda savaş sonrası yapılanma ve devlet inşası konuları da uzmanlık ve ilgi alanlarındandır.

2005 yılında İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde St. Antony's College'da Kıdemli Uzman olarak çalıştı. Yine davetli bilim insanı olarak Washington'da Johns Hopkins Üniversitesi'nin School of Advanced International Studies'de bulunan Transatlantik İlişkiler Merkezi'nde görev yapmıştır.

2007-2009 yılları arasında İngiliz Akademisi'nden araştırma bursu kazanan Gülnur Aybet, bursunun proje direktörlüğün yapmıştır. Bu proje kapsamında NATO ve AB'nin Bosna Hersek'teki devlet yapılanma rollerini incelemiştir.

Avrupa güvenliği ve Türk dış politikası hakkında Security Dialogue, International Journal, Problems of Post Communism ve Europe Asia Studies gibi bilimsel dergilerde bir çok makalesi yayımlanan Gülnur Aybet, aynı zamanda hem Türk hem de İngiliz ve Amerikan günlük gazetelerinde makaleler yazmaktadır.

Gülnur Aybet, İngiltere ve Türkiye Hükümetleri tarafından siyasetçi, bilim insanı ve sanatçılar arası diyaloğu geliştirmek için kurulan İngiliz-Türk Tatlıdil Forumu'nun üyeleri arasında yer almaktadır. Ditchley Park, Wilton Park ve Atlantic Council gibi üst düzey siyasi planlamacıların katıldığı forumlara sıklıkla davetli konuşmacı olarak sunuşlar yapmaktadır.

Gülnur Aybet, 2009 yılında The Times gazetesi tarafından İngiltere'nin en güçlü 20 Müslüman kadınından biri seçildi.

2009-2010 yılları arasında Washington’da Woodrow Wilson Center for International Scholars düşünce kuruluşunda Güney Doğu Avrupa ve Siyasi planlama uzmanı (Public Policy Scholar) olarak çalışmıştır.

Gülnur Aybet, 2001-2013 yılları arasında Kent Üniversitesi İngiltere'de uluslararası güvenlik alanında ilk yüksek lisans programını kurdu ve yönetti.

Gülnur Aybet, 2014-2016 yılları arasında Bahçeşehir Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü başkanlığını ve BAUCESS Güvenlik Araştırmaları Merkezi kurucu direktörlüğünü yaptı. Aybet, 2013’te İstanbul Özyeğin Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü kurdu.

2017 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde Profesör olarak görev yapmaktadır.

2017 yılının Mart ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başdanışmanı olarak atandı.

KİTAPLARI :
(Uluslararası kitaplarda yazarlık, editörlük ve çevirmenlikler)
2010 - NATO In Search of a Vision (Editör)
2001 - The Dynamics of European Security Cooperation 1945-1991 (Yazar)
2000 - A European Security Architecture After the Cold War: Questions of Legitimacy. (Yazar)


Kaynak:Biyografi.info

Gülnur Aybet için yapılan aramalar

Gülnur Aybet, Gülnur Aybet biyografi, Gülnur Aybet hayatı, Gülnur Aybet özgeçmişi, Gülnur Aybet hakkında, Gülnur Aybet doğum yeri, Gülnur Aybet fotoğraf, Gülnur Aybet video, Gülnur Aybet resim, Gülnur Aybet kimdir?, Gülnur Aybet kaç yaşında?, Gülnur Aybet nereli, Gülnur Aybet memleketi