FB TW GG PIN NWS
BioRank 3591

Mehmet Yurdadön

Doğum tarihi : 02.Haziran.1954
Mehmet Yurdadön kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Meslek : Sporcu
Mehmet Yurdadön doğum yeri : Sarıkamış, Kars

Mehmet Yurdadön Biyografisi

Mehmet Yurdadön, 1981 yılında Berlin yarı maratonunda Mehmet Terzi ile birlikte birinci oldu.

Mehmet Yurdadön, 2 Haziran 1954 tarihinde Kars, Sarıkamış’ta doğmuştur. 9 kardeşi vardır. Atletizme beden eğitimi öğretmeninin özendirmesi üzerine ortaokul öğrencisiyken başladı. 1974 yılından sonra yarışmalara girmeye başladı ve ilk başarısını Türkiye gençler şampiyonu olarak elde etti. Pistlerde başarılı olması yanında krosta da ün yaptı. 1976 yılında Bulgaristan’da Şumnu’da 1978 yılında İstanbul’da, 1982 yılında Atina’da Balkan şampiyonluklarını kazandı. Pistte ise 10.000 m’de Balkan İkincisi ve Dünya Üniversitelerarası oyunlar İkincisi oldu.

Atatürk Koşusu’nu sekiz kez kazanarak büyük başarı elde etti. Balkan şampiyonalarında elde ettiği derecelerle takım klasmanında Türkiye’nin dereceye girmesini sağlayanlardan biri oldu. Daha sonra Maraton koşmaya başladı, yurt dışındaki ilk uluslararası yarışmada 16.oldu. Bu dalda en iyi derece olarak 2.16.07 yaptı. Asya-Avrupa Maratonu, Dünya Kros Şampiyonası ve Olimpiyat Oyunları gibi yarışlara katıldı.

Mehmet Yurdadön, 1981 yılında Berlin yarı maratonunda Mehmet Terzi ile birlikte birinci oldu. 30 Temmuz 1982 tarihinde Finlandiya'da yapılan 10 bin metre yarışmasında altın madalya kazandı.

Mehmet Yurdadön, 1983'ten sonra Fenerbahçe, 1985'ten sonra ise Şişecam Paşabahçurdadön, 1990'da atletizmi bıraktı.

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Kontrolörlüğü Kurul Başkanlığı görevinde iken 25 Ekim 2000 tarihinde Atletizm federasyonu başkanlığına aday olmak için istifa etti. Seçimlere kadar Gençlik Dairesi Başkanlığı’nda şube müdürü olarak göreve devam etti.

Mehmet Yurdadön, 18 Kasım 2000 tarihinde Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanlığına seçildi. Pek çok başarısı arasında 1984 yılında Frankfurt Maratonu ikinciliği, 1985 Offenbach Yarı-maratonu birinciliği ve Balkan Kros Şampiyonluğu vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Mehmet Yurdadön için yapılan aramalar

Mehmet Yurdadön, Mehmet Yurdadön biyografi, Mehmet Yurdadön hayatı, Mehmet Yurdadön özgeçmişi, Mehmet Yurdadön hakkında, Mehmet Yurdadön doğum yeri, Mehmet Yurdadön fotoğraf, Mehmet Yurdadön video, Mehmet Yurdadön resim, Mehmet Yurdadön kimdir?, Mehmet Yurdadön kaç yaşında?, Mehmet Yurdadön nereli, Mehmet Yurdadön memleketi