FB TW PIN NWS
Finding Neverland

Finding Neverland (2004)

Türkçe adı : Düşler Ülkesi
Yönetmen : Marc Forster
Senarist :
Yapım / Dağıtım : Miramax Films
Oyuncular : Johnny Depp (James Matthew Barrie), Kate Winslet (Sylvia Llewelyn Davies), Dustin Hoffman (Charles Frohman), Julie Christie (Emma du Maurier), Radha Mitchell (Mary Ansell Barrie), Freddie Highmore (Peter Llewelyn Davies), Joe Prospero (Jack Llewelyn Davies), Nick Roud (George Llewelyn Davies)
Gösterim tarihi :
Türü : Biyografi / Dram
Süre : 1 saat, 46 dakika
Ülke : ABD / İngiltere
Websitesi : www.miramax.com/findingneverland...

Film Özeti

Her şey, başarılı İskoç yazar J. M. Barrie’nin (Johnny Depp) yeni oyununun, kibar İngiliz sosyetesi tarafından beğenilmemesiyle başlar. Dehasına karşın aynı konulardan sıkılmış olan Barrie’nin yeni bir ilham perisine ihtiyacı vardır. İlham perisi ise, köpeğiyle birlikte Londra’nın Kensington Bahçeleri’nde yaptığı günlük yürüyüşlerinden birinde karşısına çıkar: Babasız kalmış dört çocuk ile dul kalmış güzel bir anneden (Kate Winslet) oluşan Llewelyn Davies ailesi.

Asabi büyükanne Emma du Maurier (Julie Christie) ve Barrie’nin eşinin (Radha Mitchell) karşı çıkmasına rağmen, Barrie aileyle yakınlık kurar. Çocuklarla oyunlar oynar, onlarla birlikte kılıktan kılığa girer. Yamaçları bir gemiye, sopaları bir kılıca, uçurtmaları bir periye, Llewelyn Davies ailesinin çocuklarını da “Neverland’in Kayıp Çocukları”na dönüştürür.

Çocukluğun maceracı ruhu ve bunun yarattığı heyecanlar sayesinde, Barrie’nin en cüretkâr ve ünlü başyapıtı “Peter Pan” ortaya çıkar. Yarattığı bu tiyatrovari öykü, önceleri büyük bir şüphe yaratır. Yapımcısı Charles Frohman (Dustin Hoffman), çocuk hikâyelerindeki başarısını yitireceğini düşünür. Barrie ise provalara çoktan başlamıştır. Aktörlerden, sahnede uçmalarını, ışıktan oluşan perilerle, köpek ve timsah kostümü giymiş kişilerle konuşmalarını ister.

Barrie, dünyaya “Peter Pan”ı tanıtacağı sırada, kader kötü bir oyun oynar. Yazar ve sevdikleri, gerçekten inanmanın ne olduğunu anlayacaklardır.

Ziyaretçi yorumları