FB TW PIN NWS
The Jacket

The Jacket (2005)

Türkçe adı : Çıldırış
Yönetmen : John Maybury
Senarist : ,
Yapım / Dağıtım : Mandalay Pictures
Oyuncular : Adrien Brody (Jack Starks), Keira Knightley (Jackie Price), Kris Kristofferson (Dr. Thomas Becker), Jennifer Jason Leigh (Dr. Beth Lorenson)
Gösterim tarihi :
Türü : Gerilim / Fantastik / Dram / Korku
Süre : 1 saat, 43 dakika
Ülke : ABD / İngiltere
Websitesi : wip.warnerbros.com/thejacket/...

İlk öldüğümde 27 yaşındaydım

Film Özeti

Körfez Savaşı’nda ABD Deniz kuvvetlerinde Yüzbaşı olarak görev yaparken başına aldığı ölümcül kurşun yarası iyileşen; ama şoktan kaynaklanan hafıza problemleri yaşayan savaş gazisi Jack Starks (Adrien Brody), terhis edildikten sonra gidecek yeri ve hiç akrabası olmadığından doğduğu kasaba olan Vermont’a geri dönmeye karar verir.

9 ay sonra, karlı yollarda otostop yaparak Vermont’a ulaşmaya çalışan Starks’ın gözüne yolda bozuk bir kamyonet çarpar. Arabada Jean (Kelly Lynch) adında bir kadın ve 8 yaşındaki Jackie (Keira Knightley) adlı kızı vardır. Konuşamayacak kadar sarhoş olan kadına yardım teklifinde bulunarak kamyoneti çalıştırmayı başarır. Bundan sonra otostopa devam eden Starks, Kanada sınırına giden genç bir adam tarafından arabaya alınır. Bir süre sonra araba polis tarafından çevrildiğinde Starks aniden kendinden geçer. Uyandığında küçük bir kasabanın mahkemesinde cinayet sanığı olarak yargılanmaktadır.

Cezai ehliyeti olmadığı için, Alpine Grove Akıl Hastanesine sevkedilmesine karar verilir. Hastanede Dr. Becker (Kris Kristofferson), Jack’i bir deney faresi gibi kullanarak kendisine deneysel ilaçlar şırınga eder ve deli gömleği giydirip onu hastanenin morgundaki bir odaya kilitler. Bu küçük odada, hafıza gelgitleri yaşayan Starks’ın kafasında savaş anıları ve polisin öldürülmesi olayına dair görüntüler canlanır. Bu parça parça görüntüleri birleştirerek gerçekte ne olduğunu hatırlamaya çalışır.

Geçmişle uğraşırken, aniden kendini Vermont’ta bulur. Burada kendisine yatacak yer bulması için yardımcı olmaya çalışan Jackie adındaki garson kızla tanışır. Yılbaşı arifesi olduğu için evsizler bütün sığınma yerlerini doldurmuştur. Jackie evindeki divanda yatması için razı olur. Uykudayken Starks hâlâ kapatıldığı odada olduğunu, kurtuluşunun ve yaşamının henüz tanıştığı bu kızın elinde olduğunu hissetmektedir…

Ziyaretçi yorumları