FB TW PIN NWS

Ayşegül Coşkun İran filminde başrol oynadı

2019-12-23
Ayşegül Coşkun İran filminde başrol oynadı
Ayşegül Coşkun, İran filminde başrol oynadı.

Türk şarkıcı Ayşegül Coşkun, İran yapımı ‘Motreb’ (Çalgıcı) filminde başrol oynadı. Filmde kendisi gibi Türk bir şarkıcıyı oynayan Coşkun geçtiğimiz ay vizyona giren filmin Tahran’da gerçekleşen galasında büyük ilgi gördü.

Duvardaki Gülüşler, Liman, Deniz Ol Gel isimli şarkılarıyla müzik camiasında ismini duyuran Ayşegül Coşkun, ‘Motreb’ filmi için de ‘İlahi Kader’ isimli bir şarkı besteledi. Şarkı Türkiye’de ve İran’da en çok dinlenenler arasına girdi.

Ayşegül Coşkun, projeye nasıl dahil olduğunu şöyle anlattı: Farsça konuşabilen, müzikle uğraşan bir Türk oyuncu istiyorlardı. Kliplerimi izlemişler, kameraya yakıştığımı ve mimiklerimi beğenmişler. Önce Meryem Uzerli düşünülmüş ama Farsça bilmediği için olmamış. Çocukluğumdan beri Farsça’ya merakım var. Teklif gelince o dili konuşan arkadaşlarımla 15 gün geçirdim, gece gündüz pratik yaptım.

Mostofo Kiaei'nin yönettiği ve yapımcısı olduğu filmde Ayşegül Coşkun’un yanısıra uluslararası tanınan İran’lı oyuncular Elnaz Shakerdoost, Parviz Parastoui ve Mohsen Kiaee rol alıyor.

Tahran ve Şiraz gibi şehirlerde yapılan kırmızı halı törenlerine katılan Ayşegül Coşkun halkın ve basının yoğun ilgisiyle karşılaştı. İran’da çok popüler olan şarkıcı – oyuncu önümüzdeki aylarda Kanada ve İngiltere’de festivallere davet edilen filmin gösterimlerine katılmaya hazırlanıyor.

Ünlü şarkıcı Ayşegül Coşkun ‘İlahi Kader’ isimli tekli çalışması ile milyon kişiye ulaşarak, müzik listelerinde ismini yukarıya taşıdı. İran yapımı ‘Motreb’ (Çalgıcı) filminde başrol oynayan Coşkun, bu hikayesini de dinleyicilerle paylaştı.

Söz ve müziği kendisine ait olan ‘İlahi Kader’ isimli şarkısı ile kendisini bir kez daha sektörün içinde kanıtlayan Ayşegül Coşkun, müzik serüvenini dinleyiciler için anlattı. Coşkun, öncelikle kendisinden bahsederek, “Aslen Erzincanlıyım ama doğa büyüme İstanbulluyum ve yıllardır müzikle uğraşıyorum. Babam müzisyendi ve oradan devam etti. Üniversiteden sonra, sabahları başka bir iş yapıyordum akşamları ise sahne alıyordum. Derken, ben şarkı yazıp, besteliyorum ve nereye kadar gidecek böyle. Üretebilen bir insanım, bunu köreltmemem lazım, dedim kendime. O ara gitar kursuna gittim ve orada bir arkadaşım ile tanıştım. Onunla beraber, birçok yerde sahne almaya başladık. Sonra ben de şarkı yazıp bestelememin dozu gittikçe arttı. Arkadaşım da bana ‘Sende bitip tükenmeyen bir hazine var’ dedi ve kendime inanmaya başladım” şeklinde anlattı.

FARSÇA ÖĞRENMENİN ARDINDAN İRAN FİLMİNDE OYNADI
Şarkıcı Ayşegül Coşkun, İran yapımı ‘Motreb’ (Çalgıcı) filminde de başrol oynadı. Filmde oynamasının hikayesini anlatan Coşkun, küçüklükten beri yabancı dillere merakı sonrasında Farsça ile yolu kesiştiğini belirtti. “Türkçe’de birçok isim Farsça olduğunu öğrendim. Sonra araştırmaya başladım ve kendi kendime çalışmaya başladım. Sonra bir film tekli geldi” dedi. Film için şarkı söyleyebilen, sanatçı karakteri olan ama Farsça bilen bir oyuncu aramalarının ardından, Farsça ile ilgilendiği öğrenildikten sonra kendisine teklif geldiğini söyledi. Ardından biraz daha çalışarak İran’a gittiğini söyledi. İran’ın çok önemli isimleri ile oynadığını belirten Ayşegül Coşkun, filmin çok güzel olduğunu söyledi. Filme şarkı yaptığını da söyleyen Coşkun, sözleri rüyasında gördüğünü anlattı.

“ÇOK FAZLA ÇALIŞIYORUM VE BUNDAN ÇOK MUTLUYUM”
Bir iki ay sonra yeni şarkısının da çıkacağının müjdesini veren Coşkun, “Bu kadar zamana çok fazla iş sığdırdım. Çok fazla çalışıyorum ve bundan çok mutluyum. Bu kadar işi bir arada yapmanın şevki, mükemmel olmasının isteği var içimde. Sonunda sahneye çıktığımda, diyorum ki boşuna çalışmadım, karşılığı işte bu” ifadelerini kullandı