FB TW GG PIN NWS
Dada Manifestoları

Dada Manifestoları

Yazar :
Yayıncı : NORGUNK YAYINCILIK
Yayın tarihi :
ISBN : 9758686162
Sayfa sayısı : 79 sayfa
Kategori : Sanat » Diğer

Konusu

Dada serüvenini başlatan ilk Cabaret Voltaire gösterilerinden, Dada'nın kepenk indirdiği 1922 tarihli Weimar konferansına kadar akımın katettiği yol üzerinde ağır etkisi bulunan Tristan Tzara'nın kaleme aldığı Dada Manifestoları, ilk okunuşlarından seksen yılı aşkın bir süre sonra Türkçede ilk kez toplu halde Norgunk Yayıncılık tarafından yayımlanıyor.

Dada, "savaş ve burjuva" karşıtı bir sözcük olarak ilk telaffuz edildiği 1916 yılından bu yana, sanatsal ve düşünsel bir karşı tavrın adı ve işareti olarak varlığını ve etkisini değişik kılıklara bürünerek de olsa hala sürdürüyor.

Savaşın günümüzdeki yeri ve popüler kültür aracılığıyla hızla kontrol altına giren toplumsal yönelimler göz önüne alındığında, Dada Manifestoları'nın bugünün okuruna söyleyecek çok sözü olduğuna inanıyoruz.

Ailenin yadsınmasına dönüşebilecek her tiksinti ürünü Dada'dır; yıkıcı eyleme girişmiş bütün varlığının yumrukları havaya dikerek protesto: Dada; şimdiye dek kolayca uzlaşmanın ve nezaketin edepli cinselliğiyle reddedilmiş bütün olanakları tanıma:
Dada...

Yazarı kimdir?