FB TW GG PIN NWS
BioRank 3577

Humeyni

Doğum tarihi : 24.Eylül.1902 Ölüm tarihi : 02.Haziran.1989
Humeyni kaç yaşında öldü : 87
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Din Adamı
Humeyni doğum yeri : Humeyn, İran
Ölüm yeri : Tahran, İran

Humeyni Biyografisi

İran İslam Devrimi'nin siyasi, hukuki ve ruhani önderidir.

Humeyni, 24 Eylül 1902 tarihinde İran'ın Humeyn şehrinde doğmuştur. Asıl adı Ruhullah soyadı Mustafavî’dir. Varlıklı bir ailenin çocuğu olan Humeyni’nin babası O beş aylık iken öldürüldü. Annesi Hacer hanım da 15 yaşında iken vefat etti. Humeyni'nin babası Seyyid Mustafa’dır.

Humeyni, İran'da Muhammed Rıza Şah Pehlevi rejimine son verip İslam Cumhuriyetini kuran ve devrimden sonraki tüm dini yetkileri elinde tutan Şiî önderdir.

Humeyni, 15 yaşındayken o güne kadar kendisini büyüten annesi ve halası ölünce kimsesiz kaldı. 1919 yılında İslami ilimler üzerine eğitim almak için gittiği Arak kentinde Şeyh Abdülkerim Hairi'nin öğrencisi oldu. 1922 yılında Kum kentine yerleşti. 1930 yılında, doğduğu kentin anısına Humeyni soyadını aldı.

Felsefe, mantık, kelâm, fıkıh, irfan ve öteki İslam ilimleriyle ilgili çok sayıda kitap yazdı.

İmam Humeyni, İslam bilimleriyle ilgili eserlerinden çok, Muhammed Rıza Şah Pehlevi'ye karşı açıkça tutum alması, Batı nüfuzuna karşı çıkması ve devlet yönetiminde İslami kuralların geçerliliğini uzlaşmaz biçimde savunmasıyla tanındı. 1950'lerde ayetullah, 1960'ların başlarında da büyük ayetullah unvanını alarak Şiî molla hiyerarşinin en üst katına yükseldi.

Humeyni, 1929 yılında 27 yaşında iken 15 yaşındaki Betül Sakafi ile evlendi. Mustafa Humeyni, Zehra Musavi, Sadiqeh, Farideh Musavi, Ahmet Humeyni adlarında çocukları oldu.

5 Haziran 1961 tarihinde meydana gelen kanlı olaylardan sonra rejim aleyhine yaptığı bir konuşma sonucu tutuklanarak Tahran’daki İşretâbâd askeri ceza evine konuldu. Serbest kaldıktan bir yıl sonra, kapitülasyon tasarısı aleyhine yaptığı ateşli konuşmasının ardından tekrar tutuklandı. Ancak bu kez cezaevine değil, 4 Kasım 1965’te Türkiye’ye sürgüne gönderildi.

Humeyni, Muhammed Rıza Şah Pehlevi'nin 1962 ve 1963 yıllarında yaptığı toprak reformu programı çerçevesinde bazı dinsel vakıfların mülklerine el konulmasına muhalefet ettiği için tutuklandı. Humeyni bir yıl tutuklu kaldıktan sonra 4 Kasım 1964 tarihinde Türkiye'ye sürgüne gönderildi.

Önce Ankara’ya getirilen Humeyni Ankara'da Bulvar Palas Oteli'nin 514 numaralı odasında kaldı. Beş gün sonra götürüldüğü Bursa'da Farsça bilen askeri istihbarat uzmanı Albay Ali Çetiner’in evinde kaldı.

Humeyni Bursa’da eve girer girmez Çetiner'in eşi Melahat Hanım'ın başının açık olmasına sinirlenerek örtünmesini istedi. Bayan Çetiner karşı çıkınca daha da sinirlendi ve sesini yükselterek yanındaki İranlı albaya bağırmaya başladı. Durumu anlayan Ali Çetiner karısından odadan çıkmasını rica edince ortalık yatıştı.

Humeyni Çetinerler'in evine ilk geldiği günlerde bir başka olay daha yaşandı. Çetinerler'i ve Melahat Çetiner, oğulları Tanju ve Tolga ile 12 yaşındaki kızı Payan vardı. Humeyni başı açık Payan'ı görünce homurdanmaya başladı. Sesini yükselterek Hafzali'ye İran'ca "gız.. gız.." diye birşeyler söyledi. Eliyle 12 yaşındaki Payan'ı gösteriyor aynı masada bir kadınla yemek yemeyeceğini söylüyordu. Albay Çetiner'in eşi duruma çok sinirlendi. Bir daha da Humeyni ile aynı masaya oturmadı.

Bursa'da evde kapalı kalan Humeyni'nin canı sıkılmaya başlamıştı. Sokağa çıkmak istediğini söylemeye başladı ancak MİT Türkiye'de cübbe ve sarıkla sokağa çıkılamayacağını söyleyince vazgeçti. Daha sonra Albay Çetiner kendisine ceket pantalon ve gömlek getirdi hatta cübbe görevi gören pardösü de verdiler ancak Humeyni reddetti. Israrları fayda etmeyince 4 aylık bir aradan sonra pes etti ve gömlek, pantalon ve pardösü giymeye rerildoldu. r aynı masada bir kadınla yemek yemeyeceğini söylüyord esere a

Humeyni, İ517ogleripshort_block">

ass="card_l" title="iraid Rıztle="Mesleklern'l7Rızab