FB TW GG PIN NWS
BioRank 626

Madonna

Doğum tarihi : 16.Ağustos.1958
Madonna kaç yaşında : 60
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Madonna doğum yeri : Bay City, Michigan, Amerika

Madonna Biyografisi

İtalyan asıllı Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, aktris, dansçı, prodüktör ve stil ikonu. Gerçek adı Madonna Louise Ciccone’dir. Dünya çapında 120 milyondan fazla satan albümleriyle Guiness Rekorlar Kitabı’na tüm zamanların en başarılı ve albümleri en fazla satan kadın müzisyeni olarak geçmiştir. Skandalları, aşkları ve başarılarıyla dünya gündemini 80’lerden bu yana meşgul etmektedir. Popun kraliçesi olarak tanımlanan sanatçı ilginç bir tesadüf sonucu Elvis Presley’in yaşamını kaybettiği gün dünyaya gelmiştir. Birden çok kuşağın aynı anda sevdiği pek az sanatçıdan biridir. IQ’sunun 140 olduğu açıklanmıştır.
16 Ağustos 1958’de Bay City, Michigan’da dünyaya geldi. Kökenleri İtalya’nın Pacentro kenti olan İtalyan asıllı Amerikalı babası Silvio "Tony" Ciccone ve Fransız asıllı Kanadalı annesi Madonna Louise Fortin’in 6 çocuğundan üçüncüsüydü. Katolik olan ailesiyle birlikte Pontiac ve Avon Township’in Detroit banliyölerinde yaşıyordu. 1 Aralık 1963’te annesini göğüs kanserinden kaybetti. Madonna hayatının en trajik olayını henüz beş yaşındayken yaşadığı için oldukça zor bir süreç onu bekliyordu. Babası bir süre sonra kahyalık yapan Joan Gustafson’la evlendi. Çiftin 2 çocuğunun dünyaya gelmesiyle Ciccone ailesi daha da büyüdü.

Çocukluğunda baleye büyük ilgi duyan Madonna, babasından kurslara gitmek için izin aldığında, aslında dolaylı olarak show ış oldu. Bale öğretmeni Christopher Flynn’in, gay diskolarına gittiğini açıklaması yüzünden oldukça üzülen Madonna, Rochester Adams High School’a kaydoldu. A’dan aşağı notu olmayan ve okulun en başarılı öğrencilerinden biri olan Madonna, aynı zamanda amigo ekibindeydi. Dans bursu almaya hak kazandığı University of Michigan’da Damian Zikakis’le tanıştı ve aşık oldu.

Okulunu 1978’te bırakmaya karar vermesindeki tek nedeni New York’a gidip dans kariyeri yapmaktı. New York deneyimi için daha sonraları kendisiyle yapılan röportajda şunları söyleyecekti: “New York’a geldiğimde uçağa ilk kez biniyordum, taksilere de. Her şeyin ilkini bu şehirde yaşadım. Cebimde sadece 35 dolar vardı ve New York’a gelmek hayatımda yaptığım en cesurca şeydi.”

Amerika’nın en büyük şehirlerinden birinde yalnız ve parasız olan Madonna, uzun bir süre düşük ücretli işlerde çalışarak ayakta kalmaya çalıştı. O dönemde yaptığı işlerden biri de çıplak pozlar verdiği modellikti. Ülkenin en iyi dansçı ve koreograflarından Martha Graham ve Pearl Lang’le çalışma fırsatı bulduktan sonra aralarında Alvin Ailey, Walter Nicks’in ekipleri de olan dans şirketlerinde performans gösterdi.

1979’da Fransız dansçı Patrick Hernandez’in ekibinde dünya turnesine çıkan Madonna müzisyen Dan Gilroy’la tanıştı. Gilroy, Madonna’nın daha sonraları ilk şarkıcılık tecrübesini yapacağı rock grubu Breakfast Club’le yolunun kesişmesine neden oldu. Grubun vokali olan Madonna aynı zamanda bateri de çalıyordu.

1980’de erkek arkadaşı Stephen Bray’in de yer aldığı ikinci grubu Emmy’de söylemeye başladı. Bray’lrmanslarıyla New York diskolarında boy gösterdi. Müzik dünyasındaki bu ilk önemli deneyimler DJ ve prodüktör Mark Kamins’in de ilgisini çekti. Madonna’nin bir demosunu dinleyen Kamins, duyduğu sesten çok etkilenince, demoyu Seymour Stein’in kuruculuğunu yaptı Sire Records’a ulaştırdı.

Madonna, 1982 yılında, yaptığı her single için 5 bin dolar almak üzere, resmi olarak Sire Records’la anlaştı. Yayınlanan ilk single’ı “Everybody” Billboard Hot Dance/Club Chart’ta üst sıralara yerleşirken, Billboard Hot 100 için beklenen sonucu getirmedi. Amerika’nın en çok dinlenen R&B radyolarında plağı dönmeye başlayan Madonna o dönem zenci zannediliyordu. Sesinin R&B’ye yakın olması ve ekranlarda hiç görünmediği için dinleyicide oluşan bu ilk olumlu izlenimin etkileri de uzun sürdü.

1983’te yayınlanan "Burning Up" ve "Physical Attraction”dan oluşan ikinci single çalışması, şarkıcının dans listelerinde büyük başarı kazanmasını sağladı ve Sire Records’ı bir albüm yapmak için harekete geçirdi.

İlk albüm kendi adını taşıyordu: Madonna. Başlangıçta prodüksiyonu için Reggie Lucas’la anlaşılan, fakat Madonna’nın Lucas’la yaşadığı sorunlar yüzünden aranjörlüğünü erkek arkadaşı John "Jellybean" Benitez’e yaptırdığı albüm, Amerika’da büyük ses getirecekti. En iyi albümler listesinde 8 numaraya kadar çıkan, "Holiday," "Borderline," ve "Lucky Star" single’ları yılın en sevilen çalışmaları arasında yer alan albüm, tüm dünyada 3 milyondan fazla sattı.

80’lerin bu ilk yarısında gelen büyük başarı, Madonna’nın bir stil ikonu olarak da genç kızların büyük ilgisini çekmesine neden oldu. Kendi tarzındaki giysileri ve aksesuarları o dönem oldukça popülerdi. Boncuklu kolyeler, siyah kol bantları, haç figürlü mücevherler New York’ta açılan “Madonna Clothing Store”’da yok satıyordu.

1984’te “Madonna” albümünü takip eden ikinci albüm çalışması “Like A Virgin”, uluslararası bir başarının kapılarını açtı. Albümle aynı adı taşıyan ilk single “Like A Virgin”, Billboard Hot 100 Singles listesinde 6 hafta süreyle bir numarada kaldı. O tarihte, ülkenin başarılı şarkıcılarının Afrika’daki açlara yardım amacıyla bir araya gelerek seslendirdikleri “We Are The World” , Billboard listelerinin bir numarasıydı ve ikinci sırada Madonna’nın bir diğer 45’liği "Material Girl" yer alıyordu. USA For Africa's’ta We Are The World’ü de söyleyen Madonna için bu çifte başarı anlamına geliyordu. Albümün çıkış tarihinin hemen ardından gelen 20 milyonluk satışı, sonraları tüm dünyada 17 milyon kopyanın daha satmasıyla 37 milyon olacaktı.

Marilyn Monroe'nun “Diamonds are Girls Best Friend”'deki performansına adanan Material Girl’ün listelerdeki büyük başarısından sonra Beastie Boys’la dünya turnesine çıkan şarkıcının, albümden çıkan üçüncü 45’liği “Crazy For You” bir numaraya yerleşen ikinci single’ı oldu.

1985’te “A Certain Sacrifice” ve “Vision Quest” filmlerinde aldığı rollerle beyazperdede de görünmeye başlayan Madonna, aynı yıl başrollerini Rosanna Arquette ve Aidan Queen’le paylaşacağı ilk önemli filmi Desperately Seeking Susan’da rol aldı.

70’lerin sonunda verdiği siyah beyaz çıplak pozlarının Penthouse ve Playboy dergilerince yayınlanmasından sonra, hakkındaki sonu gelmeyen tartışmalar başladı.

Aynı yıl ilk görüşte aşık olduğu aktör Sean Penn’le yaşgünü olan 16 Ağustos’ta evlendi.

Arkalarında bir medya ordusuyla gezen Penn çifti Amerika’nın gözdesiydi. İkilinin 1986’da birlikte rol aldıkları “Shangai Suprise" filmi, box-office’te beklenen başarıyı getirmedi.

1986 yılı Madonna’nın müzikal kariyerini çok daha iyi bir noktaya taşıyacak prodüktör Patrick Leonard ‘la tanıştığı yıldı. Birlikte hazırladıkları üçüncü debut albümü “True Blue”, diğer albümlerine göre daha olgun bir içeriğe ve müzikaliteye sahipti ve dünya çapında 21 milyondan fazla sattı. Daha sonraları yayınlayacağı “The Immaculate Collection”'dan sonra en fazla satan Madonna albümü “True Blue” olacaktı. Albümden sırasıyla Live To Tell, Papa Don't Preach, Open Your Heart, True Blue ve La isla Bonita gibi hitler çıktı ve ilk 3 45’lik Amerika listelerinde bir numara oldu.

1987’de vizyondaki bir diğer başarısızlığı getiren “Who's That Girl” filminde rol aldı. Filmin soundtrackinde aynı isimle yer alan single, listelerde bir numaraya yerleşti ve albümde yer alan diğer 4 Madonna şarkısı da hatrı sayılır bir ilgiyle karşılandı. Bu yüzden dünya çapında gerçekleştirdiği ilk turnesi “Who's that girl Tour” adıyla Japonya'da başladı. Milyonlarca kişiye seslenen Madonna turneden kazandıklarının bir bölümünü aids’le mücadele eden AMFAR’a bağışladı. Whos That Girl Tour’dan sonra Japonya’da Madonna pulları postaya verildi.

1988’de, Broadway'de sahnelenen 'Speed The Plow' adlı tiyatro oyununda oynayan Madonna’nın oyunculuğu eleştirmenlerce vasat bulundu.

Yılın sonlarına doğru, Sean Pean ile Madonna'nın evliliklerinin çatırdamak üzere olduğu haberleri yayınlanmaya başladı. İlişkilerinde sorun yaşayan Penn çifti, bir evlilik danışmanından yardım almalarına rağmen evliliklerini 1989’da noktaladılar. Bu dönemde Madonna ile John Kennedy Jr. arasında duygusal bir ilişki yaşandığı da kulaktan kulağa yayılmaya başlamıştı.

Aynı yıl Madonna diskografisinde oldukça önemli olacak yeni albümü “Like A Prayer”ı yayınladı. Albümle aynı adı taşıyan ilk single’ın videosu ekranlara gelmeye başladığında, etkisi tüm düm dünyada ama özellikle koyu Katolikler arasında büyük olacak yeni bir tartışma başlamış oldu. Like A Prayer’ın videosunda, Madonna yanan haçların önünde dansediyor ve zenci bir İsa ile öpüşüyordu. Katolik Kilisesi’nin ayaklanması sonucu Madonna aforoz edildi ve Papa II. Jean Paul onu kınayan bir mektup yazdı. Şarkının yarattığı skandal bir yana, albüm dinleyiciler tarafından çok sevildi ve eleştirmenlerden de tam puan aldı.

Madonna'nın popülaritesi Pepsi'yi de heyecanlandırdı ve firma yeni reklam filmi için şarkıcıyla 5.000.000 $'lık bir anlaşma imzaladı. Ancak 'Like a Prayer' skandalından önce çekilen reklam filminin yayını tartışmalardan sonra durduruldu. Like a Prayer’dan sonra albümden çıkan ikinci 45’lik Express Yourself için çekilen video, 800.000 $’lık bütçesiyle o dönemde çekilen en pahalı müzik videosu olma özelliğini taşıyordu.

1990 yılında, daha önce rol aldığı filmlerde oyunculuğu iyi bulunmasa da Warren Beatty ile başrollerini paylaştığı Dick Tracy ile yeniden kamera önüne geçti. İkilinin filmdeki aşkları gerçeğe dönüştü ve Sean Penn'den sonra Madonna’yı magazin basınının baş sayfalarına taşıyan ikinci büyük aşkı başlamış oldu. Beatty ‘den sonra "Cherish" ve "Justify My Love"’ın kliplerinde de oynayan genç model ve porno yıldızı Tony Ward ile çıkmaya başladı.

Yeni albümü ve Dick Tracy’de söylediği şarkılara da yer verdiği “I'm Breathless”albümü aynı dönemde piyasaya sürüldü. Madonna'nın diğer albümlerinden farklı olarak 30'lu ve 40'lı yılların jazz soundunu taşıyan I'm Breathless’ten çıkan ilk single 'Vogue' atlantiğin her iki yakasında da bir numara oldu. Vogue, Madonna’nın idollerinden bahsettiği sözlere sahipti: Greta Garbo, Marilyn Monroe, Marlene Dietrich, Bette Davis ve Grace Kelly. Filmin öne çıkan şarkısı Sooner or Later' ise aynı yıl Oscar adayı oldu ve bestecisi Stephen Sondheim'e Orjinal Şarkı kategorisinde Oscar kazandırmayı başardı.

1991 yılında "Truth and Dare" adlı bir belgeselde oynadıktan sonra tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve Naomi Campbell’le birlikte birçok ünlünün de fotoğraflarıyla yer aldığı "Sex" adlı kitabı yayınladı. Fransız Katolikler Steven Meisel’in çektiği fotoğrafların gençliği pornografiye teşvik ettiği gerekçesiyle Madonna’ya ve yayıncısına dava açtılar. 'Sex'in toplatılması için açılan dava düşerken, kitabın satış rakamları hızla artmaya devam ediyordu. 'Sex' , New York Times ve Washington Post listelerinde best seller olmuştu .

Aynı yıl A League of Their Own filmi için yaptığı "This Used to Be My Playground" Amerika listelerinde bir numara olan onuncu hiti oldu.

1992’de Shep Pettibone ile birlikte yaptığı "Erotica" albümü, albümle aynı adı taşıyan şarkısı yüzünden porno albümü şeklinde nitelendirildi. Çok tartışılan Erotica, cüretkar videosu yüzünden MTV’de sadece 3 kere yayınlanabildi. Bu kısıtlamalara rağmen single, US Hot 100 Airplay chart listesinde tüm zamanların en uzun süre 2 numarada kalan şarkısı olarak büyük başarı kazandı.

Aynı yıl Sex kitabında da yer alan ve 8 ay aşk yaşadığı Vanilla Ice’la birlikteydi. Sonrasında bodyguard’ı James Albright’la olan birlikteliği uzun süre konuşuldu.

William Dafoe ile birlikte rol aldığı erotik gerilim tarzındaki Body of Evidence' filmi 1993’te gösterime girdi ancak müzik kariyerindeki başarıyla ters orantılı biçimde düşüş gösteren aktrisliğiyle Madonna’nın yeni filmi de fiyasko oldu. Film ayrıca "Basic Insticts"in(Temel İçgüdü) ucuz bir taklidi olarak değerlendirildi.

Aynı yıl yeni turnesi The Girlie Show Tour ‘a çıkan Madonna, yeni tartışmalarla karşı karşıya kaldı. Konserlerinde Luca Tommassini ve Carrie Ann Inaba gibi üstsüz dansçılarla performans gösteren, kırbaç gibi materyaller kullanan şarkıcı büyük tepki aldı. Ortodoks Yahudiler ilk defa İsrail’deki bir show yüzünden ayaklanıyorlar, Porto Riko’da verdiği konserde ülkenin bayrağını bacaklarının arasına alarak yaptığı gösteri büyük gürültü koparıyordu. Sanatçı ayrıca turuyla aynı ismi taşıyan The Girlie Show kitabını yayınladı.

Bu skandallar, tartışmalar ve çılgınlıklarla dolu periodun ardından 1994’te altıncı stüdyo albümü Bedtime Stories geldi. Nellee Hooper ve R&B aranjeleri yapan Dallas Austin tarafından prodüksiyonu gerçekleştirilen albüm, Madonna’nın R&B sounduna dönüşünü müjdeliyordu. Albüm Avrupa ve Avustralya’da büyük ilgi görmesi dışında en iyi pop albümü dalında Grammy adaylığı da kazandı. Babyface tarafından aranjesi yapılan ve Björk’ün sözlerinin bir kısmını yazdığı single “Take A Bow”, Billboard Hot 100’de art arda 7 hafta boyunca bir numarada kaldı. Take A Bow’un videosundaki ekipte olan Michael Haussman, daha sonraları Evita filmindeki rolü alması için Madonna’ya yardım edecekti.

1994’te 4 ay gibi kısa bir süreyle ünlü basketbolcu Dennis Rodman’la ilişkisi oldu.

Aynı yılın eylül ayında Central Park’ta yürüyüş yaparken tanıştığı Kübalı fitness hocası Carlos Leon’a aşık oldu ve çiftin 14 Ekim 1996’da kızları Lourdes Maria Ciccone Leon dünyaya geldi.

7 Kasım 1995’te Madonna balladlarından oluşan yeni albümü Something To Remember’ı çıkardı. Albümde 3 yeni şarkı da bkulunyordu. an gi/7-kasim" m yanjesi arsirl" yI Wşnumaraya"r tarafısRMrie 17;ittackisi oldu.

ne geçtdlerinnı yLove"uma'lyer earı yılın en sevhref.

1991 yılında "arı Lourdesan ite New York ir süreç onu kriaki /billbümübaskMadonnma yeni ree Immaculate Co rol aldı. Filmier başakariyende aynı isimle yefotoğrareç onu ılarının ref="/biinci 45/b>">Open Crygth; M7;ügsılnal Attraction adayloskarla dğrefGlobanjesi rsity of Micyük başalate Couma M17; klip M7 aldı. Filminra Beastieb>an gileri drdü. d bir demosunu dinlyaptaRildi. ciddgere> ada Yeni albümçek auyla aynerçeğe Madoncu Lourdesdalındarak genmasa illdlelarıynı yıl Sex kitaba "ndaki bir diğe7;a aşık kteliği uzun s Aynı ysşakler, x kitaba "y City, y d oldu.edtime Stories RreOf Lan birli pornoı.l Seın videosunda, Madoatan Madonntam puan aldi yapılan ve radyolab> An’nın#8217;taRreOf Lan b High Sbir#8217;yaptıanmassdan sonkisi/bjsimuesur",dy7;de Madaçğıhn

reç onu rdü.übask="nHot m sanatçı ilginçdıyla Live i tartıighFrozeı E href=mara oldu.

1987&"/biinci 4e Madonladı ı da ard ’dedonl senın en yle "Jellybeaia Ciccenn" class="norlnglink" title="Sean Penn Biyografi">lngPennRlng"/bilgi/avusvyüzdater'Trref ylkardı. Albümdnlkenin bleyiceiçes 7;dkoç Gustn tlb Flye-kelly" class="nuy-riachi-link" title="Marilyn Monroe BiyogGuyerdachi- Kelly. uyerdachi- kamera önüMadonna�de rol aldti.arısılarının rmasa da &atışa>.2000njesi yaih.üo oldu. FilourNily21;'deThlng"/bie beklenen başarıyım elalleun aikte hazbir yan. r' skan isimle yefotoğrtMadonna şaMy Pli. Nodil. USla dğ1970njesi yaih.üb>">Op McLekisi i arsirlKimBe My P bir cdonni20;Vision href=ol aldıklarve albümde yer alailgi/7-kasim" class="norm22altext-link" title="1-aralik">1 Aral22altext-l/a>.221963’te2000ından gdustralya" class="nça ct-link" title="italya">İtalya16 Ağ1stos <1>1958’de 1990Vision Que"ğrn7l Attryle şarının kaplk 3 45erdiğiasıyla Live 5’liği “Crazy ke"ğWdan It Feelsmın vth; aordu. Ukıs tlb Fly

&vusv7;lıkot ddet unsukça politeyide oluşan 8217H1ri yapanMTVi yapılan veadonklyıl Sex kitab2001y, ılarının k Tommasslfilmde’rownedöyleyyla Roserdiği &#ak yaptremix sözlere SomğHVep PettibonendaMadonna'nınğerx kitaba "2002 City, y ew-york" class="norj217;-bondlink" title="japonya">Japonya>’lBoelerin17;deı "This Us20;Tak> ile üsota biD 'Sgle, lpress Yourselfu adş rakğrefRaspkar'Sgleeserdiğiyn çalışmalakötlan atsdeki ax kitaba "200erime girdi aninfokf. a i.edtime StoriesVisionmle aynı adı tbir nurı y Sire Re tur17;lirakommvet ri oegun bir izlean tinerdiğiolarak showsavlaakouçn de mparkıizn tdikn Lu. Kenkglet&sim" mğı skandalolan Min zun ı banda geınkalan albüm, tün Madoneışmalarla karStories;Like A VinLike a atı yıl Maesi The /bir cdonLif7. Albümdnremix sözlere SomğRemixed& Rev z.'Sgle, lprcu hEP Bu skandallar, tarta "200gibi nMTVii bu ilÖdlel söunu dinldow”HSbiywNodl At>Vision yük başnCiccenn" class="nobrrlosy-spear-link" title="16-agustos">16 ABrrlosy Spear-k’rrlosy Spear- DietrichC#821ib>Aiguf="/an InabaMissy E. otansçılarlaDenni

 • Wee7;auyla aynleSpear-k17;iguf="/aasınınındud alarak eklam pi &#ek yankı uykilinin < Austi birbaşlamı220;Trueçekilen rft5&evrik ku2&#A’teSpear-. Albümdnen ikinci Madonna şa/b>M7;ig,dy7; M17icği fotoğrtWilk aynısanatçx" adk17;yük bnynayan b model ve pmü ve Dic, Re-Invsıl Da &vustukçında.üb>";tenGolngPtDon't numa aoSeışb>'Sgle, lprcu han sonraçüncü de ve Dic Sbir#8217;yaanmassdain zun süre 2 numaradındstesfrt821ianların en 36.’de vi200na ba o Immacndrail" class="normatamilink" title="16-agustos">16 Atamil8217Tamierin17;deelaketn en zk nedgrdami Aid:vidCo&#ertilmiHopanjesi oMadonna ccenn" class="nojara-nıno-link" title="Sean Penn Biyografi" arasLıno-k’ arasLıno-yük ilgi görnumalessmaginel At>Vision yük başnCic220;We A ve Dick bir200nfotoğrt Co&fes; fisb

  yi yaih.üRreOf Lan b yaparkean Madonna ileri drMadonnariubu EmmyLike A Vir&#tracy-1990" claabbas-in-me

 • BBAerin17;deyük başa"ğimme! imme! imme!njesi(A22açlin eMidnan b)"kean ampir#82österidlerinnnin bourHuysical Atgle, lprilgi0;Crazy ke41 ı badesi dışında en d17;de ara olan oeşirken, Bill, tüm dündıyla Live i tartıızlığı bulduktan >Visionmber'Sot 100auyla ayn aidse albümdi tartı36.<.

  1985 1b>'Siomethinyorlaraşıerleri yarmans gönan ilk singH&Msi dnyın en faıiyet gibi matcelikte Pek auyla aynnynayasileri sll,mni albümü Sskan/b>M by220;Trul AtgmJellaların hemen ardından /b> te Lourdesyetör 1b>'Syeması ılırd/b> taraolal Atglem gdusğJohn " gelmk89İtalya obr>Krinak:n>Biyografi

  asimtalya 17;u_g Tum_sr al=" title="Madonna Biy/g Tum/reba -hve <"ooglgrafi_728g Tum/reba -hve <-s simtalya g Tum_talya_sr al=" title="Madonna Biy/g Tum/reba -hve <"oReba sove < p>simtalya g Tum_frt821a_sr al=" title="Madonna Biyh1> p p>oğru,try-name" itemprg Tum_s çoa_sr al=0 as> asimtalya 17;u_g Tum_sr al=" title="Madonna Biy/g Tum/mdiyh1oglgrafi_728g Tum/mdiy-s simtalya g Tum_talya_sr al=" title="Madonna Biy/g Tum/mdiyh1mDNA p>simtalya g Tum_frt821a_sr al=" title="Madonna Biyh1> p p>oğru,try-name" itemprg Tum_s çoa_sr al=0 as> asimtalya 17;u_g Tum_sr al=" title="Madonna Biy/g Tum/h ar-cekiyn1oglgrafi_728g Tum/h ar-cekiy-s simtalya g Tum_talya_sr al=" title="Madonna Biy/g Tum/h ar-cekiyn1H artCekiy p>simtalya g Tum_frt821a_sr al=" title="Madonna Biyh1> p p>oğru,try-name" itemprg Tum_s çoa_sr al=0 a

  Madonna s="card_linv>

 • laplar">Kef="/mesls="biographycitemprop="descr"/katego"card_linv> 17;u_="/si_sr al=" title="Mlar/lotsa-de-ceshyografi">glgra: BiyLotsa De7;shyoafi_728books/lotsa-de-ceshy-s ="/si_talya_sr al=" title="Mlar/lotsa-de-ceshyografi">Lotsa De7;shy name" itempropyogra_="/si_sr al=oY2 numa="bday" t200n-06-21 < p name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o name" itempropyogra_="/si_sr al=oY2aynevntry-name17;LETİŞİM YAYINLARIraf < p afi name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o Kef » Roşki36"> o name" itemprolve _eay&#ntyograf ="card_linv>_linv> 17;u_="/si_sr al=" title="Mlar/abddai-mace Billiiyografi"Abdi'nyardce Billıo>glgra: BiyAbdi'nyardce Billıoafi_728books/abddai-mace Billi-s ="/si_talya_sr al=" title="Mlar/abddai-mace Billiiyografi"Abdi'nyardce Billıo>Abdi'nyardce Billı name" itempropyogra_="/si_sr al=oY2 numa="bday" t2004-11-25 < p name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o name" itempropyogra_="/si_sr al=oY2aynevntry-name17;LETİŞİM YAYINLARIraf < p afi name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o Kef » 7-12 Yıy» Hikaye-Roşk-Masali36"> o name" itemprolve _eay&#ntyograf ="card_linv>_linv> 17;u_="/si_sr al=" title="Mlar/yakov-ile-y d -hirsiziyografi"Yakovun ye Y d Honraızo>glgra: BiyYakovun ye Y d Honraızoafi_728books/yakov-ile-y d -hirsiz-s ="/si_talya_sr al=" title="Mlar/yakov-ile-y d -hirsiziyografi"Yakovun ye Y d Honraızo>Yakovun ye Y d Honraız name" itempropyogra_="/si_sr al=oY2 numa="bday" t2004-07-07a < p name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o name" itempropyogra_="/si_sr al=oY2aynevntry-name17;LETİŞİM YAYINLARIraf < p afi name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o Kef » #821 Öncthat raquo; Hikayei36"> o name" itemprolve _eay&#ntyograf ="card_linv>_s="biographyc"/katego"cardvclassvname" itemprdigerKi/aTı li> laplar">Kef="

  Madonna s="card_linv> l roller="/mesls="biographycitemprop="descr"/katego"card_linv> 17;u_="/si_sr al=" title=" claswept-away-2002iyografi">wept Awayo>glgra: Biy>wept Awayoafi_728an ite/neml/id-917s ="/si_talya_sr al=" title=" claswept-away-2002iyografi">wept Awayo>>wept Away name" itempropyogra_="/si_sr al=oGk müzika="bday" ta < p name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o name" itempropyogra_="/si_sr al=oYtlb Flyery-name1-kelly" class="nuy-riachi-link" title="Marilyn Monr. uyerdachi- ka>raf < p afi pografi Sena#821ery-name1-kelly" class="nuy-riachi-link" title="Marilyn Monr. uyerdachi- ka>raf 5rafi< p afi pografi Omasa darery-name1-kelly" class="mprop="n ans"> le="Marilyn Monr.> ilyn-monroe" clasbruce-greenwNodn ans"> le="Marilyn Monr.Bruce GreenwNod ilyn-monroe" claselizabeth-bank-link" title="16-agustos">>Elizabeth Bank- ilyname" itemprle="16-aguo>Adriano Giann Ann name1ilyname" itemprle="16-aguo>, daha snra i- kname1ilyname" itemprle="16-aguo>u kne Tripple n kname1ilyname" itemprle="16-aguo>raola T nton kname1ilyname" itemprle="16-aguo>raf < p name" itemprolve _eay&#ntyograf ="card_linv>_linv> 17;u_="/si_sr al=" title=" class="normaltext-lib>Dick Tracylgra: BiyTracy ="/si_talya_sr al=" title=" class="normaltext-lib>Dick Tracy name" itempropyogra_="/si_sr al=oGk müzika="bday" ta < p name" itempropyogra_="/si_sr al=o336"> o name" itempropyogra_="/si_sr al=oYtlb Flyery-name1-name" itemprle="16-aguo>> ile başryraf
  < p afi pografi Sena#821ery-name1-name" itemprle="16-aguo>uika7;sh kname1ilyname" itemprle="16-aguo>ua yeEppsuygusaname1ilyname" itemprle="16-aguo>Chool< p afi pografi Omasa darery-name1-name" itemprle="16-aguo>> ile başryraf ilyname" itemprle="16-aguo>Cha yayKorsmoraf ilyn-monroe" clasal-pacinolink" title="16-agustos">>Aüycino ilyn-monroe" clasmprop="n ans"> le="Marilyn Monr.> ilyname" itemprle="16-aguo>, daha sDonovme"O'Donn birlf ilyname" itemprle="16-aguo>apa IS vino f ilyn-monroe" clasdn pro-hoffma-link" title="Sean Penn Bi>Dn pro Hoffma- ilyname" itemprle="16-aguo>Kathy Batlee f ilyn-monroe" clas/b17;-caa-link" title="Sean Penn Bi>8217;lCaa- < p name" itemprolve _eay&#ntyograf ="card_linv>_s="biographyc"/katego"cardvclassvname" itemprdiger Madonna s="card_linv> l>This Useisi/bjarle, US="/mesls="biographycitemprop="descrlass="card_linv>ock_ss>ylk =ard H-left t2emniv pink" title_opyograniv strong.> strong., laf şnexyc"., i>ım en c, v strong.> 2ordlmde kui strong., lmeyen taryc"., le Maumm di i>, v strong.> 2liği po strong., lolan i>, v u/li> lrthamyc"., 2kimdir? strong., i>k kulyaalbüm?, v u/li> lnereliyc"., >Dan Gilreollketn ilyntrong.> 2ı olarak trong.< p afiaclass="card_linvyclass="card_linelass="social_baclass="card_laclass="card_lack_sid="person_left="/"fn">Madack_sid="person_left_wrapper whois_phli urln : Biymprop="n monroe" clasmprop="n relitlefollow"a="bgeBiy_len /a>lgraitemprop 1magen : Biymprop="n ans"> phli/afi_728personpicturesmprop=" on i.> i> c as> /sa" title="Madonna Biy/g Tum> i.> i> c as> /sa" title="Madonna Biy/aplar">Ki/aKplar">Ky36"> i.> i> c as> /sa" title="Madonna Biy/ roller/aF rolley36"> i.> i> c as> /sa" title="Madonna Biy/nda.-af şnexler i.> i> c as> /sa" title="Madonna Biy/stat821ikr.Bf stat821ik c asv id="class="card_laclass="card="card_l card_laclass="cardvclass=ack_sid="lan b_slan"d="" itemprop=box< New Y asyncafi_728/pagead2.goofta ynss=al <.com/pagead/js/adsbygoofta.jyografNew Yo