FB TW PIN NWS

Kingdom Tower

Kingdom Tower

Suudi kraliyet ailesinden gelen ve dünyanın en zenginleri listesinde ön sıralarda olan prens El Velid bin Talal'ın yaptırdığı Kingdom Tower (Kraliyet Kulesi) Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde yapılmakta.

Kigndom Tower, yani Kraliyet kulesi anlamına gelen dünyanın en yüksek binası unvanını eline geçirecek olan bu binanın temeli 1 Nisan 2013’de Suudi Prens El Velid bin Talal tarafından atıldı. 2019 yılında açılışın yapılması planlanıyor.

Kulenin ana sahibi temel atış törenini yapan Suudi Prens El Velid bin Talal olan Kingdom Tower inşaatını Suudi Bin Ladin ailesinin üstlendiği dünyanın en yüksek binasının maliyeti 1.2 milyar doları bulacak.

Kulenin tam yüksekliği her ne kadar bilinmese de 1001 metre olacağı düşünülüyor. Kingdom Tower 2018 yılında 828 metre ile Dünyanın en yüksek binası olan Burç Halife'yi geçmiş olacak.İngiltere’de yayınlanan mimarlık dergisi Building Design‘ın haberine göre gökdelenin aslında 1.6 km uzunluğunda olması planlanırken coğrafi şartlardan dolayı 1 km indirilmiş. Aynı tarihlerde Çin’in Changsha şehrindeki 838 metrelik Sky City inşaatı da başladığı için nolur nolmaz rekoru kaptırmayalım diye resmi olarak bina yüksekliği açıklanmıyor.

167 katlı kulenin içerisinde çok sayıda otel, lüks konutlar ve bürolar yer alacak.

Toplamda 540 bin metre kare alana sahip olacak olan kulenin işletmeye girmesinden sonra burada toplam 80 bin kişi çalışacak ve oturacak. Seyir terasıyla binlerce ziyaretçi ağırlaması planlanan dev kulenin rekorlara imzasını atması beklenen bir özelliği daha bulunuyor.
Kulede 59 asansörün çalışacağı, bunlardan beşinin "çift katlı" olacağı, yani aynı zamanda iki kata hizmet vereceği ve asansörlerin saniyede 10 metre kat edecek bir hızla hareket edecekleri belirtiliyor.

Asansörle ilk kattan son kata kadar çıkış bir dakika 40 saniyede tamamlanacak.

Proje hakkında temel bilgiler:
İsim (name): Kingdom Tower
Yer (location): Cidde (Jeddah), Suudi Arabistan
Yükseklik (height): 1007 m
Başlama Tarihi (start date): 2014
Bitiş tarihi (end date): 2018
Müteahhit (constructor): Bin Ladin Grup
Mimar (architect): Adrian Smith + Gordon Gill Architecture
Maliyet (cost): 1.23 milyar (billion) $
Toplam kat sayısı (number of floors): 200
Yaşanabilir kat sayısı (number of habitable floors): 163
Gözlem katı (observatory deck level): 125. ( 502 m)
Restoran katı (restaurant level): 127. (510 metres) (nearest restaurant to the sky on the world)
Gökyüzü terası katı (Sky terrace level): 157. (630 m)
Asansör sayısı (number of elevators): 56
Asansör hızı (speed of elevator): 10 m/s ( it will took 1 min to reach the sky terrace)
Toplam inşaat alanı ( total built-up area): 556.000 m2
Toplam beton miktarı (amount of ready mixed concrete): 500.000 m3
Beton basınç dayanım (concrete compressive strength): 65- 85 MPa (cylinder) ( not exceed 100 MPa anywhere)
Toplam çelik miktarı (amount of steel): 80.000 tons
Çelik akma dayanımı ( yield strength of steel): 520 MPa (Grade 60)
Radye temel kalınlığı (raft thickness): 5 m
Temel derinliği (foundation depth): 60 m
Kazık adeti/çapı/derinliği (piles amount/dia/depth: 270 / 1.5-18 m / 105 m


Proje aşamasındaki zorluklar
 Rüzgar yükü bu yükseklikteki binalar için en önemli dizayn kriteridir. Bu nedenle King Tower, Burj Khalifa’da olduğu gibi aerodynamic bir şekilde tasarlanmıştır. Yapı ne çok rijit ne de çok sünektir. Bunu sağlamak için ciddi mühendislik çalışmaları yapılmıştır.
 Betonun pompalanması da ciddi bir sorun olarak gözükmektedir. Gerçi Burj Khalifa’da bu konuda ciddi tecrübe kazanılmıştır.
 Asansör ve yangın kaçışları için dünyada ilk olan uygulamalar planlanmıştır.
 Kızıl Deniz’in kenarındaki bu yapının özellikle temeli tuzlu sudan korunacak şekilde tasarlanmıştır. Zemindeki ve temeldeki değişkenlikleri ölçecek sensörler yerleştirilmiştir. Temel ve kazıklarda katodik koruma uygulanmıştır. Düşük su/çimento oranında özel beton dizaynları yapılmıştır.
 Yüksek hava sıcaklığı nedeniyle beton uygulamalarının daha çok geceleyin yapılması planlanmıştır. Beton sıcaklığı düşürmek için buz kullanılmaktadır.