FB TW PIN NWS

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'ya geldi

2017-03-30
ABD Dışişleri Bakanı  Rex Tillerson Ankara'ya geldi
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson Ankara'ya geldi.

ABD'de Donald Trump yönetiminden Türkiye'ye ilk üst düzey ziyaret bugün gerçekleşmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, başkent Ankara'ya gece yarısı indi. Tillerson'ın ilk randevusu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la. Saat 11.00'da gerçekleşecek görüşmeden sonra Başbakan Binali Yıldırım ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD'li mevkidaşıyla buluşacak ve iki bakan görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Başbakanlık Resmi Konutu'nda ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul, yaklaşık 40 dakika sürdü. Kabulde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Başbakanlık Dış Politika Başdanışmanı Kerim Uras da yer aldı.

Türkiye'ye ABD'den yapılan bu ilk resmi ziyarette, iki müttefik ülke arasındaki yoğun ikili temasların önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi konusunda mutabık kalındı.

Kabule ilişkin Başbakanlık'tan yapılan açıklamada "Sayın Başbakanımız, bugün ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ı kabul etmiştir. Kabulde, DEAŞ'ın Irak ve Suriye'den temizlenmesi için yürütülen çabalar ele alınmış, FETÖ'yle mücadele ve elebaşı Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin atılması beklenen adımlar görüşülmüş, ikili ve bölgesel konularda yürütülen işbirliğinin güçlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Yönetim değişikliği sonrasında, ülkemize ABD'den yapılan bu ilk resmi ziyarette, iki müttefik ülke arasındaki yoğun ikili temasların önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi üzerinde mutabık kalınmıştır." denildi.