FB TW PIN NWS
BioRank 643

Serdar Denktaş

Doğum tarihi : ??.??.1959
Serdar Denktaş kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Siyasetçi
Serdar Denktaş doğum yeri :

Serdar Denktaş Biyografisi

Serdar Denktaş, 1959 yılında Lefkoşa, Kıbrıs’da doğmuştur. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın oğludur. Serdar Denktaş, İngiltere’de London College of Printing’de matbaacılık alanındaki eğitimini tamamladıktan sonra Cardiff Üniversitesi'nde ekonomi eğitimi aldı.
Serdar Denktaş, İngiltere’de iken Cardiff’te Türk Öğrenci Derneği'ni kurdu ve Öğrenci Birliği yönetim kurulunda görev aldı. Siyaset öncesi birçok alanda, motor sporları, tüplü dalış ve su sporları, gitar, bilardo gibi uğraşları oldu. Eski Kıbrıs Ralli şampiyonu olan Serdar Denktaş ağabeyi Raif Denktaş’ı trafik kazasında kaybettikten sonra ralliyi bıraktı.

1989 yılında ise Genç İşadamları Derneği’ni kurarak ilk başkanlığını yaptı. Kıbrıs Kredi Bankası'nda Genel Müdürlük görevinde bulundu.

1990 genel seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi'nden Lefkoşa milletvekili seçilen Serdar Denktaş, 20 Haziran 1990 ile 15 Mayıs 1992 tarihlerinde İçişleri, Köyişleri ve Çevre Bakanlığı yaptı.

1992 yılında İçişleri Bakanlığındaki görevinden istifa ederek daha sonra Dokuzlar hareketine dönüşen parti içi muhalefette söz sahibi olmasıyla arkadaşlarıyla birlikte partiden ihraç edildi. İhraç edildikten sonra KKTC’nde Demokrat Parti'nin kuruluşunda yer aldı. 1992 - 1993 seneleri arasında Demokrat Parti'den Lefkoşa İlçe Başkanlığı ve Genel Sekreterlik yaptı. 1993 genel seçimlerinde Demokrat Parti'den Lefkoşa Milletvekili seçildi ve 1 Ocak 1994 - 18 Ocak 1995 tarihlerinde Gençlik ve Spor Bakanlığı yaptı. 1996 yılında partisinin kurultayında Genel Başkanlığına seçildi. 16 Ağustos 1996 tarihinde Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. 2000 yılında Demokrat Parti Genel Başkanlığı'ndan istifa etti ve 2001-2003 yılları arasında Turizm ve Çevre Bakanlığı görevinde bulundu. Aralık 2002'den beri Demokrat Parti Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

Serdar Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 1996-2000 yılları arasında ve 2002 yılından 2020 yılına dek Demokrat Parti başkanlığında bulundu.

6 Aralık 1998 ve 14 Aralık 2003 genel seçimlerinde Demokrat Parti’den Lefkoşa Milletvekili seçildi. Cumhuriyetçi Türk Partisi - Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı.

20 Şubat 2005 genel seçimlerinde Demokrat Parti'den Lefkoşa Milletvekili seçildi. 28 Nisan 2005 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) – Demokrat Parti Koalisyon Hükümetinde Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı olarak görev aldı. 2009 ve 2013 genel seçimlerinde de Demokrat Parti Lefkoşa milletvekili olarak tekrar seçildi.

2013 yılında seçimler sonrası Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu'nun başbakanlığında Demokrat Parti ile kurulan koalisyon hükümetinde Serdar Denktaş da Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanı olarak görev yaptı.

16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Hüseyin Özgürgün Hükûmeti'nde Demokrat Parti UBP'yle koalisyonun küçük ortağı, Serdar Denktaş da Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı oldu.

İngilizce ve Almanca bilen Serdar Denktaş, Müge Denktaş ile evlidir. Rauf Denktaş adında babasının adını verdiği bir oğlu olmak üzere 3 çocuğu vardır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Demokrat Parti Lefkoşa Milletvekili Serdar Denktaş, 11 Ekim 2020 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimine bağımsız aday olarak girdi.

11 Ekim 2020 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların %4,20'ını alarak ikinci tura katılma hakkını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Serdar Denktaş için yapılan aramalar

Serdar Denktaş, Serdar Denktaş biyografi, Serdar Denktaş hayatı, Serdar Denktaş özgeçmişi, Serdar Denktaş hakkında, Serdar Denktaş doğum yeri, Serdar Denktaş fotoğraf, Serdar Denktaş video, Serdar Denktaş resim, Serdar Denktaş kimdir?, Serdar Denktaş kaç yaşında?, Serdar Denktaş nereli, Serdar Denktaş memleketi