FB TW PIN NWS
BioRank 8320

Mustafa Demir (Samsun)

Doğum tarihi : 18.Ocak.1961
Mustafa Demir (Samsun) kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Siyasetçi
Mustafa Demir (Samsun) doğum yeri : Şalpazarı, Trabzon

Mustafa Demir (Samsun) Biyografisi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı

Mustafa Demir (Samsun), 18 Ocak 1961 tarihinde Trabzon, Şalpazarı ilçesinde doğmuştur. Babasının adı Hüseyin, annesinin adı Safiye'dir. Trabzon, Karadeniz Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden 1983 yılında mezun oldu. Ortaokul ve lise yıllarında babasının yanında bakırcı ustası olarak çalıştı. 1978 yılında babasına ait işletmeyi sanayi tesisi haline getirdi ve tesisin imalat müdürlüğünü yaparak genç yaşta çalışma hayatına atıldı.

Üniversiteden mezun olduktan sonra özel sektörde çalışan Mustafa Demir (Samsun), 1985 yılında askerliğini kontrol mühendisi olarak yaptı. 1986-1991 yıllarında Türkiye Emlak Bankası'nda Fen Eksperliği görevinde bulundu. 1991 yılında Samsun'da kendi inşaat ve mimarlık şirketini kurarak serbest ticari hayatına başladı.

1993 yılında Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (MÜSIAD) Samsun Şubesi Kurucu Üyesi oldu ve Şube Başkan Yardımcılığı görevini üstlendi. 1994 yılında Samsun, Atakum Belediyesi Belediye Meclis Üyeliği görevinde bulundu.

2002 yılı seçimlerinde AK Parti'den TBMM’ne girerek 22. Dönem'de Samsun milletvekili oldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Başkanı olarak görev yaptı.

2007 yılı seçimlerinde yeniden AK Parti'den Samsun milletvekili seçilerek TBMM’ne girdi ve 23. Dönem'de aynı komisyonun başkanlığına yeniden seçildi.

1 Mayıs 2009 tarihinde II. Recep Tayyip Erdoğan Hükümeti'nde yapılan kabine değişikliği sonucu Bayındırlık ve İskan Bakanlığı görevine getirildi. Bir gün sonra yeni görevini Faruk Nafız Özak'tan devraldı. Böylece Samsun 12 yıl aradan sonra ilk kez bir bakan çıkarmış oldu. 6 Temmuz 2011 tarihine kadar bu görevini yaptı.

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye genel seçimleri ile Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne 24. Dönem Samsun Milletvekili olarak tekrar girdi. 23 Haziran 2015 tarihinde milletvekili olarak görev süresini doldurduktan sonra AKP 3 dönem kuralına göre tekrar aday olmadığından Samsun’da ticari faaliyetlerine devam etti.

31 Mart 2019 tarihinde yapılan Türkiye yerel seçimlerinde Ak Parti’den Cumhur İttifakı adayı olarak Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Mustafa Demir (Samsun), Ümmühan Demir ile evlidir ve 5 çocuğu vardır.

Bulunduğu Siyasi Partiler :
1994-1998 - Refah Partisi
1998-2001 - Fazilet Partisi
2001 - ----- - Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)

Kaynak:Biyografi.info

Mustafa Demir (Samsun) için yapılan aramalar

Mustafa Demir (Samsun), Mustafa Demir (Samsun) biyografi, Mustafa Demir (Samsun) hayatı, Mustafa Demir (Samsun) özgeçmişi, Mustafa Demir (Samsun) hakkında, Mustafa Demir (Samsun) doğum yeri, Mustafa Demir (Samsun) fotoğraf, Mustafa Demir (Samsun) video, Mustafa Demir (Samsun) resim, Mustafa Demir (Samsun) kimdir?, Mustafa Demir (Samsun) kaç yaşında?, Mustafa Demir (Samsun) nereli, Mustafa Demir (Samsun) memleketi