FB TW GG PIN NWS

Genelkurmay Başkanlığı

Osmanlı ordusunda 1880’de kurulan ve 1908’e kadar seraskerliğe ardından da harbiye nezaretine bağlı olan Erkan-ı Harbiye-i Umumiye Dairesi, genelkurmay niteliğindeydi. O yıllarda Erkan-ı Harbiye Reisliği ya da Erkan-ı Harbiye Umumiye Riyaseti adlarıyla bilinen kuruluş daha sonra Genelkurmay Başkanlığı adını aldı.

1924 senesinden 1944’e kadar Cumhurbaşkanlığı’na, 1949’a kadar Başbakanlık’a, ve ardından da 1961 yılına kadar Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı kalan kuruluş 1961 senesinden itibaren başbakana bağlıdır. 15 Temmuz 2018 tarihinde yayımlanan 8 sayılı Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Genelkurmay Başkanlığı Milli Savunma Bakanlığına bağlandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanı olan Genelkurmay Başkanı, Bakanlar Kurulu’nun önerisiyle kuvvet komutanlığı yapmış oramiral ya da orgeneraller arasından cumhurbaşkanı tarafından seçilir.





Genelkurmay Başkanı listesi


1. Orgeneral M. İsmet İnönü 3 Mayıs 1920 - 10 Kasım 1921
2. Mareşal Mustafa Fevzi Çakmak 12 Temmuz 1922 - 3 Mart 1924 (Orgeneral)/ 3 Mart 1924 - 12 Ocak 1944 (Mareşal)
3. Orgeneral M. Kazım Orbay 12 Ocak 1944 - 30 Temmuz 1946
4. Orgeneral Salih Omurtak 1 Ağustos 1946 - 8 Haziran 1949
5. Orgeneral A. Nafiz Gürman 10 Haziran 1949 - 6 Haziran 1950
6. Orgeneral M. Nuri Yamut 5 Haziran 1950 - 10 Nisan 1954
7. Orgeneral A. Nurettin Baransel 28 Mayıs 1954 - 25 Ağustos 1955
8. Orgeneral İ. Hakkı Tunaboylu 25 Ağustos 1955 - 10 Ekim 1957
9. Orgeneral İ. Feyzi Mengüç 11 Ekim 1957 - 22 Ağustos 1958
10. Orgeneral M. Rüştü Erdelhun 23 Ağustos 1958 - 27 Mayıs 1960
11. Orgeneral Ragıp Gümüşpala 3 Haziran 1960 - 4 Ağustos 1960
12. Orgeneral Cevdet Sunay 4 Ağustos 1960 - 16 Mart 1966
13. Orgeneral A. Cemal Tural 16 Mart 1966 - 16 Mart 1969
14. Orgeneral Memduh Tağmaç 16 Mart 1969 - 29 Ağustos 1972
15. Orgeneral Ö. Faruk Gürler 29 Ağustos 1972 - 6 Mart 1973
16. Orgeneral Semih Sancar 6 Mart 1973 - 7 Mart 1978
17. Orgeneral A. Kenan Evren 7 Mart 1978 - 1 Temmuz 1983
18. Orgeneral Nurettin Ersin 1 Temmuz 1983 - 6 Aralık 1983
19. Orgeneral M. Necdet Üruğ 6 Aralık 1983 - 2 Temmuz 1987
20. Orgeneral Necip Torumtay 24 Temmuz 1987 - 3 Aralık 1990
21. Orgeneral Doğan Güreş 6 Aralık 1990 - 30 Ağustos 1994
22. Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı 30 Ağustos 1994 - 30 Ağustos 1998
23. Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu 30 Ağustos 1998 - 28 Ağustos 2002
24. Orgeneral Hilmi Özkök 28 Ağustos 2002 - 31 Temmuz 2006
25. Orgeneral Mehmet Yaşar Büyükanıt 31 Temmuz 2006 - 28 Ağustos 2008
26. Orgeneral İlker Başbuğ 28 Ağustos 2008 - 27 Ağustos 2010
27. Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner 27 Ağustos 2010 - 29 Temmuz 2011
28. Orgeneral Necdet Özel 29 Temmuz 2011 - 18 Ağustos 2015
29. Orgeneral Hulusi Akar 18 Ağustos 2015 - 10 Temmuz 2018
30. Orgeneral Yaşar Güler 10 Temmuz 2018 -