FB TW GG PIN NWS
BioRank 5973

Şi Cinping

Doğum tarihi : 01.Haziran.1953
Şi Cinping kaç yaşında : 65
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Şi Cinping doğum yeri : Pekin, Çin

Şi Cinping Biyografisi

Çinli siyaset adamıdır. Çin devlet başkanıdır.
Şi Cinping, 1 Haziran 1953 tarihinde Çin'in başkenti Pekin'de doğmuştur. Babası (Şi Çongşün) Xi Zhongxun Cinping'dir. Çin'in en iyi üniversitelerinden biri olan (Tsinghua) Çinghua Üniversitesi'nde 1975-1979 yılları arasında kimya mühendisliği okudu.

Şi Cinping, Çin'de "princeling (genç prens)" lakabıyla tanınıyor. Bu lakabı almasının sebebi babası Xi Zhongxun'un (1913-2002) Çin Halk Cumhuriyeti'nin devrimci ilk nesil liderlerinden ve en önemli siyasi figürlerinden birisi olması sebebiyledir. Babası Mao Zedong ile beraber bizzat Çin Devrimi'ni örgütleyen kişilerden birisidir.

1970'lerde siyasete atıldı ve Çin Komünist Partisi'ne üye oldu. Zamanla parti içinde yükseldi ve çeşitli görevlerde bulundu.

1985 yılında Amerika’daki tarım sistemini incelemek için ABD. Iowa’ya giden heyet içinde yer aldı ve kısa bir süre bu ülkede yaşadı. Amerika’daki zamanlarından kalma en önemli alışkanlıklarının basketbol sevgisi ve Hollywood savaş filmlerine olan düşkünlüğü olduğu söyleniyor.

Şi Cinping, ÇKP (Çin Komünist Partisi) Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Yardımcısı görevinde iken, 14 Mart 2013 tarihinde yapılan Çin 12. Ulusal Halk Kongresi'nde Çin'in yeni devlet başkanı seçildi.

Çin'de Şi Cinping'in Devlet Başkanı olmasının ardından bürokrasinin azaltılması adına bakanlık sayısı düşürüldü, bazı kuruluşlar da aynı çatı altında birleştirildi. Çin'in nüfusu 2012 yılındaki verilere göre 1,354 milyar kişi olarak belirlendi. 2016 yılı verilerine göre 1,383 milyar kişi olarak tespit edildi.

1979–1982 yılları arasında Ke Lingling ile evli idi, boşandılar.

Şi Cinping, Çin!li halk müziği şarkıcısı Peng Liyuan ile evlidir. Çiftin Xi Mingze (d.27 Haziran 1992) adını taşıyan bir kızları vardır.

Kaynak:Biyografi.info

Şi Cinping hakkında haberler

  • Kuzey Kore Savaş Durumuna Geçti 13 Nisan 2017 Kuzey Kore Savaş Durumuna Geçti

    Kuzey Kore Savaş Durumuna Geçti Kuzey Kore'de bulunan yabancı muhabirlere, ülke yönetimi tarafından "Perşembe ...

Tüm Şi Cinping haberleri

Şi Cinping için yapılan aramalar

Şi Cinping, Şi Cinping biyografi, Şi Cinping hayatı, Şi Cinping özgeçmişi, Şi Cinping hakkında, Şi Cinping doğum yeri, Şi Cinping fotoğraf, Şi Cinping video, Şi Cinping resim, Şi Cinping kimdir?, Şi Cinping kaç yaşında?, Şi Cinping nereli, Şi Cinping memleketi